Uncategorized

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – wstęp

W dobie epidemii Koronawirusa wielu z nas więcej zakupów robiło przez internet. Niektóry dopiero zaczęli korzystać z tej formy możliwości zrobienia zakupów.  Co zrobić, gdy zakupy okażą się nietrafione – w kilku częściach omówię te kwestie od strony prawnej.

Na początku zacznijmy od tego co to jest „umowa zawarta na odległość” ?

Otóż zgodnie z definicją wynikającą z ustawy o prawach konsumenta  jest to umowa zawarta z konsumentem (osobą fizyczną – Janem Kowalskim) w ramach możliwości przedsiębiorstwa np. technicznych, czyli sklep internetowy lub telefon, bez konieczności fizycznej obecności obu stron umowy.

Jak to zrozumieć ?

Zobrazujemy to na przykładzie: Sklep Fiołek ma swoją siedzibę w Warszawie i w ramach swojej działalności prowadzą sprzedaż przez internet. Pan Jan kupił w sklepie Fiołek fotel, na którym chciał siedzieć wygodnie i codziennie wieczorem czytać swoje ulubione powieści. Złożył zamówienie przez formularz na stronie sklepu, dokonał płatności. Nie musiał specjalnie jechać do Warszawy do sklepu Fiołek, by zakupu tego dokonać.  Jednakże okazało się, że zanim fotel trafił do Pana Jana wnuczka wcześniej sprezentowała mu taki sam. W związku z tym Pan Jan, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy (złożenia zamówienia, zapłaceniu ceny) odstąpił od umowy nie ponosząc w związku z tym żadnych opłat za transport ani innych opłat.

W następnej części omówimy sposoby zawarcia umowy na odległość.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *