Uncategorized

Produkt kosmetyczny a produkt leczniczy – czy to znaczy to samo ?

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, że „botoks to nie kosmetyk” wskazując, że „produkt przeznaczony do wstrzykiwania lub wszczepiania do ciała ludzkiego nie jest kosmetykiem. Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami„.

Wskazując definicję produktu kosmetycznego, która zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009r. dotyczące produktów kosmetycznych:  ,,produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała;

Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o produktach kosmetycznych oraz przepisów rozporządzenia nr 1223/2009 sprawują w zakresie swoich kompetencji organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej w ramach swoich kompetencji.

Każdorazowo należy sprawdzić czy mamy do czynienia z produktem kosmetycznym czy leczniczym (czytaj: produkt leczniczy w następnym artykule). 

 

źródło: https://www.gov.pl/web/gis/botoks-to-nie-kosmetyk?fbclid=IwAR0714bOLGvUWNZMVMjPh3jlG-hQGcD0WTwOAObY8TZiqalXdWMTMdq4kbE

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *