Uncategorized

Czy była kolizja ? Czy był wypadek ? Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie to nie przypadek

Wiele osób, którzy są kierowcami miało w swoim kolizję drogową. Nie musiało być to z naszej winy, często wystarczy chwila, byśmy stali się ofiarami kolizji drogowej. Co wtedy należy zrobić ? W chwili stresu często zapominamy się co powinniśmy w pierwszej kolejności zrobić..

Po pierwsze: Zachowajmy spokój, nerwy w każdej sytuacji są złym doradcą.

Po drugie: Jeśli stan pojazdu pozwala na to, usuńmy go z drogi i zaparkujmy na poboczu.

Po trzecie: Nie ma obowiązku wzywania policji przy każdej kolizji. Gdy na miejsce zdarzenia nie wzywamy policji, sprawca zdarzenia może sporządzić oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Oświadczenie to jest dokumentem na podstawie którego można dochodzić roszczeń z polisy OC przez poszkodowanego. Najważniejsze, by w oświadczeniu były dane osób, które uczestniczyły w zdarzeniu, dane pojazdów uczestniczących w kolizji. Należy także podać nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy OC oraz opis przebiegu zdarzenia wraz ze szkicem sytuacyjnym oraz opisem co zostało uszkodzone w pojeździe. Dobrze jak zrobimy jeszcze dokumentacje fotograficzną miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów.

To są rzeczy, które musimy zrobić bezpośrednio po kolizji drogowej, ale co dalej..

Szkodę należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel wyda decyzję o wypłacie odszkodowania z podaniem konkretnej kwoty odszkodowania lub odmowie wypłaty odszkodowania. Pamiętajmy jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze zaniża wysokość odszkodowania. Fakt załączenia przez nich w decyzji kosztorysu rozliczenia szkody, nie świadczy o tym, że ich przeliczenia nie są zaniżone. Często w kosztorysach tych są podawane zaniżone stawki uszkodzonych części, które należy wymienić. W interesie towarzystwa ubezpieczeniowego jest to, by wypłacić nam jak najmniej.

Warto wtedy zgłosić się do osób zajmujących się odszkodowaniami, by zweryfikowali kosztorys przedstawiony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Często z takimi osobami współpracują doświadczeni biegli rzeczoznawcy, którzy przedstawią nowy kosztorys, w którym uwzględnione będą rynkowe stawki części zamiennych.

Pamiętajmy, że na dochodzenie odszkodowania za kolizję drogową mamy czas 3 lata od dnia zdarzenia.

 

 

5 thoughts on “Czy była kolizja ? Czy był wypadek ? Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie to nie przypadek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *